AKTUALNOŚCI, strona 4:
JAK RZĄD STWARZA PROBLEMY?
Prezydent Ronald Reagan mawiał, że rząd nie rozwiązuje żadnego problemu, co najwyżej stwarza nowe. Ronald Reagan był prezydentem Stanów Zjednoczonych przez dwie kadencje, za jego czasów dokonała się w Ameryce rewolucja konserwatywna, o czym można przeczytać w książce Guya Sormana „La révolution conservatrice américaine”, którą – za zezwoleniem francuskiego wydawcy – w 1984 roku z Marianem Miszalskim przetłumaczyliśmy na język polski i wydali w podziemnym wydawnictwie „Kurs” w nakładzie 5500 egzemplarzy. Ronald Reagan coś o funkcjonowaniu państwa musiał wiedzieć i skoro wygłaszał takie opinie, to z pewnością nie były one pozbawione podstaw.
czytaj dalej... na temat: JAK RZĄD STWARZA PROBLEMY?Życzenia na Boże Narodzenie 2020 od Zarządu Fundacji Myśląc Ojczyzna
Europa musi dostrzec ponownie, że jest ona nowym Betlejem –
dla świata, dla ludów i narodów,
z którego wywodzi się na świat Król i Książę pokoju –
bł. Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia
czytaj dalej... na temat: Życzenia na Boże Narodzenie 2020 od Zarządu Fundacji Myśląc OjczyznaNIECH CAŁA EUROPA STANIE SIĘ NOWYM BETLEJEM
NIECH CAŁA EUROPA STANIE SIĘ
NOWYM BETLEJEM
ks. prof. Mirosław Sitarz
Pragniemy, by te słowa dwóch największych Polaków
w kończącym się roku stały się przedmiotem
refleksji wszystkich ludzi dobrej woli.
Niech będą powodem do głębokich, twórczych przemyśleń na nowy Anno Domini 2022,
a każde serce, każdy dom, cała Europa
i świat staną się nowym Betlejem,
gotowym na przyjęcie Jezusa Emmanuela.
Niech współczesna Europa i świat
staną się Europa Christi – Mundus Christi.
Uniwersytet katolicki w służbie Wcielonego Syna Bożego
Apel Jasnogórski, 1 grudnia 2021 r.
Uniwersytet katolicki w służbie Wcielonego Syna Bożego,
który ukazuje prawdę o człowieku i przemienia ludzkie życie
Rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski
Bogarodzico, Matko Boga-Człowieka i Matko Kościoła, przychodzimy do Ciebie, ponieważ Ty jesteś natchnieniem i źródłem nadziei dla całego świata. Ojciec wszelkiego życia dał Ciebie za Matkę swojemu Synowi podczas Jego ziemskiej misji. Równocześnie uczynił Cię Matką wszystkich wyznawców Twojego Syna i wzorem macierzyństwa. Jesteś wrażliwa, czujna, zawsze obecna i gotowa do pomocy. Dlatego wciąż wracamy do Ciebie jako wspólnota akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w nadziei, że weźmiesz nas w swoją opiekę i poprowadzisz do źródła mądrości, które jest w Twoim Synu.
czytaj dalej... na temat: Uniwersytet katolicki w służbie Wcielonego Syna BożegoDzień Praw Rodziny – krótka historia długiego ustanawiania
Tadeusz Woźniak
Dnia 22 października 1983 r., w piątą rocznicę inauguracji pontyfikatu papieża Jana Pawła II, Stolica Apostolska ogłosiła Kartę Praw Rodziny. Na pamiątkę tego wydarzenia, w październiku 2009 r. po raz pierwszy zaproponowałem Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowienie w Polsce Dnia Praw Rodziny.
Celem Karty Praw Rodziny jest przedstawienie wszystkim współczesnym chrześcijanom i niechrześcijanom ujęcia podstawowych praw właściwych naturalnej i powszechnej społeczności, jaką jest rodzina. Jest to dokument uniwersalny, na którym warto wzorować się, tworząc zarówno przepisy prawa międzynarodowego, jak i krajowego oraz regionalnego i lokalnego.
czytaj dalej... na temat: Dzień Praw Rodziny – krótka historia długiego ustanawianiaW SŁUŻBIE SŁOWU
Czesław Ryszka
Ta książka miała się ukazać w październiku ub. roku z okazji 83 rocznicy urodzin ks. inf. Ireneusza Skubisia. Jak w wielu innych sprawach wirus Covid-19 pokrzyżował te plany. Dziś możemy tym dziełem uhonorować kapłana, który przez 33 lata kierował tygodnikiem katolickim „Niedziela”, ba nie tylko kierował, ale go w 1981 r. powołał do życia po 28 latach milczenia. Należy go więc uznać za odnowiciela tygodnika, cokolwiek to słowo oznacza.
czytaj dalej... na temat: W SŁUŻBIE SŁOWUPaństwo opiekuńcze – moloch, lewiatan?...
Marian MISZALSKI
„Jeśli nie chcą wierzyć mi, niech wierzą Marksowi!”
Jan Michał Małek
Kilka tygodni temu, z okazji otwarcia w Polsce uczelni Collegium Intermarium, miał miejsce rewelacyjny i bardzo ważny (gorąco POLECAMY!) wywiad udzielony przez prof. dr. Alejandra A. Chafuena, wybitnego myśliciela, ekonomisty, pisarza katolickiego i dyrektora konserwatywnego amerykańskiego Acton Institute, a byłego wieloletniego prezesa Atlas Economic Research Foundation Network *, prezesowi Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE) w Warszawie – Janowi W. Kubaniowi: https: //www.pafere.org/2021/12/08/artykuly/jesli-nie-chca-wierzyc-mi-niech-wierza-marksowi-alejandro-a-chafuen-dla-pafere/ .
czytaj dalej... na temat: „Jeśli nie chcą wierzyć mi, niech wierzą Marksowi!”„Pretium affectionis”
Stanisław Michalkiewicz
W jednej z żydowskich anegdot czytamy, jak to pewien biedny Żyd szukał u rabina rady, jakby zdobyć na święta macę. Rabin wielokrotnie zapewniał go, że będzie miał macę, jak to mówią „na bank”, ale żadnej rady mu nie udzielał. Tymczasem dni mijały, zbliżały się święta, więc zdesperowany Żyd machnął ręką na rabina, sprzedał jakiś lichtarz i za to kupił macę. Przy najbliższym spotkaniu zaczął czynić rabinowi gorzkie wyrzuty, że żadnej rady mu nie udzielił i że w związku z tym musiał sprzedać lichtarz. Na co rabin odparł, że przecież od samego początku zapewniał go, że na święta będzie miał macę – bo i przecież miał.
czytaj dalej... na temat: „Pretium affectionis”Lepiej być bogatym i zdrowym?
Andrzej Stanisławski
Kiedyś, jeszcze za pierwszej komuny, Janusz Głowacki ogłosił w warszawskiej „Kulturze” ludowy konkurs czytelniczy. Jego uczestnikom przedstawiono różne opinie, mieli oni odpowiedzieć, które są jedynie słuszne, które tylko słuszne, które zaś są niesłuszne albo nawet – głęboko niesłuszne. Jedna z tych opinii głosiła, że „wróg śpi, bo ma mieszkanie”, i większość respondentów uznała ją za jedynie słuszną. Tymczasem okazało się, że jest ona głęboko niesłuszna, bo przecież wróg nie śpi nigdy, bez względu na to, czy ma mieszkanie, czy nie. Jak widzimy, zadanie wcale nie było łatwe i – o ile pamiętam – tylko w jednym przypadku opinie uczestników ludowego konkursu czytelniczego pokrywały się z opinią jurorów.
czytaj dalej... na temat: Lepiej być bogatym i zdrowym?