Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Fundacja "Myśląc Ojczyzna - Im. Ks. Infułata Ireneusza Skubisia"

Niech zstąpi Duch Twój i Odnowi oblicze ziemi tej ziemi-wypowiedź ks.I.Skubiś

Utworzono dnia 04.05.2020

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi tej ziemi!

O tę ziemię chodziło Ojcu Świętemu, czyli o Polskę ziemię, po prostu chodziło mu o jego umiłowaną Ojczyznę. Słuchała tych słów cała Polska, wielki i wierny naród, ale także słuchali tych słów komuniści funkcjonariusze wszelkich stopni, w tym także towarzysze radzieccy i ich satelici bloku socjalistycznego.

A słowa Papieża były proste, serdeczne, prawdziwe. Wyrażały też wiarę w Boga działającego w Duchu Świętym. I to pewnie należy uznać jako wstęp do wielkiej audiencji Polaków, którzy zobaczyli w Janie Pawle II, Ojca Narodu, który w pamiętnym 1979 roku przybył do Ojczyzny jako Ojciec chrześcijaństwa, ale przecież ciągle jako Syn polskiej ziemi. I co wtedy zrobił naród. Pamiętam dobrze ten czas. Byliśmy zafascynowani Polskim Papieżem. Trzeba także powiedzieć dobitnie, że do takich słów przygotowywał Polaków Prymas Tysiąclecia sł. Boży kard. Wyszyński. To ten Prymas, który wiedział co Polskę stanowi. On uczył Polski, On znał fundamenty naszej polskiej tożsamości. Kard. Wyszyński miał Polskę przemyślaną. Sam mi w 1973 roku na Jasnej Górze w Sali Rycerskiej podczas Pielgrzymki Akademickiej powiedział, że gdy był w więzieniu miał wiele czasu na modlitwy i na przemyślenia. Dlatego tak bardzo czekaliśmy na kazanie Księdza Prymasa na Jasnej Górze w dniu 3 maja, 15 sierpnia i 26 sierpnia.

Kard. Wojtyła czyli Jan Paweł II papież, miał oczywiście swoją głębię myśli dotyczącej polskiej tożsamości a zwłaszcza polskiej kultury i wchodził przez merytoryczną współpracę w głębię myśli Wielkiego Prymasa.

Polska choć była pogrążona w komunistycznej niewoli, to miała wielkie szczęście, że Kościół polski był bogaty przez mądrość swoich wielkich kardynałów, ale i przez wielu innych wspaniałych biskupów. I choć nie mieliśmy do dyspozycji mediów, to przez ubogie środki medialne naród umiał odróżnić dobro od zła. To był naród, który nie był zatruty w całości przez kłamców spod znaku Kremla. Działało Radio Wolna Europa, były wydawnictwa drugiego obiegu, no i oczywiście wspaniali ludzie. Trzeba było się liczyć z obecnością donosicieli i tych dzisiaj znamy jako TW.

Jedno było pewne: Kościół był czytelny. Wezwanie Papieża: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi było bardzo dobrze zrozumiane. Mówiliśmy sobie: Idzie nowe. To tak bardzo nawiązywało do słynnego kazania Prymasa Wyszyńskiego: Idzie nowych ludzi plemię.

I właśnie to polskie plemię ruszyło. Tak urodziła się wielka Solidarność, tak doszło do bardzo sensownych strajków i ruchów, które budziły nadzieję i radość, bo rzeczywiście szło nowe.

Radośnie wspominam ten czas, bo wtedy jako duszpasterz akademicki mogłem włączyć się do tych wszystkich działań pod kierunkiem mojego biskupa Stefana Baryły, ale także zawsze w łączności z Prymasem Wyszyńskim i kard. Wojtyłą. To były piękne dni – można tak mówić i śpiewać.

Dziś niestety z tych biskupów nikt prawie nie żyje, a i spośród duszpasterzy akademickich żyje może kilku. Dlatego chciałbym dać świadectwo o tamtych ludziach i o tamtych czasach.

Ale jest przecież inna sprawa. To przecież świat wartości patriotycznych obserwowanych w Polsce dzisiaj. Nigdy mi do głowy nie przeszło, że w czasie prawdziwej katastrofy czyli w czasie zagrożenia pandemią znaleźli się ludzie z taką dozą nienawiści. To przechodzi ludzkie pojęcie przyzwoitości i normalności.

Wiadomo, że koronawirus zaskoczył świat. Australia domaga się międzynarodowego śledztwa w tej sprawie. Wszyscy zastanawiają się, co o tym myśleć. Jest faktem, że Polska się uratowała. Skutki pandemii wskazują, że rząd spisał się bardzo dobrze. Bogu także należy dziękować. Zaistniała jednak wielka polska bitwa. Wojna polsko-polska. Odezwały się głosy nienawiści, pogardy dla prawdy. Polsko, ja Cię nie poznaję. Przecież Ty jesteś krajem ludzi wielkich, wspaniałych bohaterów. W ciągu wieków zachowali się jak trzeba. To Polska wielkiej kultury. To przedmurze chrześcijaństwa. To Polska wspaniałych harcerzy powstania warszawskiego. To Polacy broniący zagrożonych Żydów. Nie ma takiego drugiego kraju w Europie. To przecież dzisiaj misjonarze ładu moralnego. Zauważmy nasz polski rząd. Oczywiście, wrogom Polski zależy na psuciu nam opinii. To kłamstwa przeciw Polsce, która pokazuje jak wielu mamy wrogów. Tak niedawno widzieliśmy jak Polska była sprzedawana. Sprzedawczyki są wśród nas i trzeba ich dobrze rozróżnić

Chciałbym jeszcze przypomnieć, że Polska to Polska kard. Wyszyńskiego i to Polska św. Jana Pawła II.

Ideały patriotyczne wypracowane przez tych wielkich Polaków musimy dzisiaj zobaczyć z całą wyrazistością i powagą. Wybory prezydenckie muszą się odbyć w przewidzianym konstytucyjnie czasie. Nienawiścią pałający ludzie nie mogą decydować o losach Polski. Cieszymy się z odezwy polskich biskupów. Napisali:

„Apelujemy zatem do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne naszej Ojczyzny, zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko, dotyczące wyborów prezydenckich”.

 

Kryteria tam podane są jasne. Naród musi być mądry.

Mamy nadzieję, że nie będzie przekupnych Polaków, którzy sprzedają swoje głosy ludziom nikczemnym i nieuczciwym. Po prostu wierzymy w uczciwość i patriotyzm Polaków. Jesteśmy wielkim narodem. Ten naród – to naród katolicki. To naród wierzący w Boga, który dzięki Kościołowi ocalił swoją tożsamość, pokonał śmiertelnych wrogów i ciągle musi pamiętać, że swojej wolności i niepodległości trzeba strzec i bronić. Zagrożeniem zawsze byli dla Polski ludzie przekupni, pełni nienawiści i cynizmu.

Polacy, Polskę z jej trudnymi problemami zawierzmy Pani Naszej Jasnogórskiej Królowej Polski. Dobrze że Przewodniczący Konferencji Episkopatu Arcybiskup Stanisław Gądecki zawierzy naszą Ojczyznę Matce Bożej Królowej Polski 3 maja na Jasnej Górze. Prosimy wszystkich Polaków o uczestnictwo i prośby skierowane do Naszej Pani Jasnogórskiej, naszej Hodegetrii której prawzór wynoszony był na mury miast jako wyjątkowa relikwia, palladium, tarcza opieki broniącej przed atakami wrogów, a także w błagalnych procesjach w czasach zarazy.

W sposób szczególny prosimy św. Jana Pawła II i sł. Bożego kard. Wyszyńskiego o wypraszanie dla Polski pokoju i Bożego ładu i błogosławieństwa na ten trudny czas.

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 13

W poprzednim tygodniu: 40

W tym miesiącu: 279

W poprzednim miesiącu: 205

Wszystkich: 21495

Zegar