Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Fundacja "Myśląc Ojczyzna - Im. Ks. Infułata Ireneusza Skubisia"

Relacja IV Kongres Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi” Wigry 19.07.2020

Utworzono dnia 19.07.2020

Dnia 19 lipca 2020 r. zakończył się IV Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi”, który odbywał się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach od 17 lipca. Tematyka ostatniego panelu została zatytułowana „Fundamenty dla Trójmorza”.

Bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej, wyraził radość, że to właśnie Wigry i Diecezja Ełcka zostały wybrane jako miejsce Kongresu Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi”. Nigdy nie było potrzeby udowadniania, że tutaj było obecne chrześcijaństwo, dlatego smuci fakt, że obecnie trzeba o tym coraz głośniej przypominać – dodał.

Pan dr Pavol Mačala ze Słowacji – cytując papieża Jana Pawła II – stwierdził: „Sprawa jest paląca. Współczesny rozwój nauki narzuca teologii wyzwanie sięgające o wiele dalej niż uczyniła to recepcja Arystotelesa w trzynastowiecznej Europie Zachodniej... Teologia w tym czy innym stopniu powinna powoływać się na odkrycia nauki, na ile jej główne zainteresowania skupiają się wokół osoby ludzkiej, granic wolności, możliwości wspólnoty chrześcijańskiej, natury wiary oraz zrozumiałości przyrody i historii”.

Dr Jan Parys powiedział, że koncepcji Trójmorza brakuje fundamentów ideowych. To znaczy te fundamenty od wieków są, lecz trzeba je przypominać i popularyzować. Nie da się ukryć, że potrzebne są środki finansowe dla upowszechnienia koncepcji Trojmorza w Europie. „Czas najwyższy przeznaczyć 1% z funduszy na inwestycje w komunikacje między obywatelami naszego regionu i na promocje wielkiego projektu, jakim jest Trojmorze. Prawda o nas, o naszym regionie sama się nie upowszechni, trzeba być aktywnym w jej obronie i ją przedstawiać. Bez tego trudno utrzymać wpływy polityczne czy pozycję ekonomiczną” – zauważył Prelegent.

Dr Jacek Bartosiak z Instytutu Strategy & Future pytał: Czy chcemy, aby Rzeczpospolita Polska była oddzielnym biegunem cywilizacyjnym w tej części świata? Zauważył, że nie ma jednej definicji Trójmorza, ponieważ zależy ona od tego, z której strony popatrzymy. Trzeba znaleźć sposób, aby odmienić błędne rozumienie Trójmorza.

Pan Paweł Nierada, I wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, zwrócił uwagę na Gospodarczy wymiar inicjatywy Trójmorza. Porozumienie dotyczące powołania Funduszu Trójmorza zostało podpisane we wrześniu 2018 r. podczas spotkania w Bukareszcie. Porozumienie podpisali przedstawiciele 6 banków rozwoju z Chorwacji, Czech, Łotwy, Polski, Rumunii i Słowacji.

Poseł Lech Kołakowski podkreślił, że mówiąc o Międzymorzu należy sięgnąć do I Rzeczypospolitej. I tak, jak I Rzeczpospolita upadła z przyczyn wewnętrznych, analogiczną sytuację można zauważyć w odniesieniu do Unii Europejskiej. Gdzie jest racja stanu? – pytał. Jeżeli Polacy chcą silnego Państwa, to większość z nich musi opowiadać się za polską racją stanu, natomiast jądrem Trójmorza mają być 3 stolice: Warszawa, Bukareszt i Kijów.

Dr Henryk Siodmok charakteryzując wytyczne dla Trójmorza zauważył, że konstytucje krajów Trójmorza powstały w zbliżonym czasie, tj. lata 90-te, z wyjątkiem konstytucji austriackiej i łotewskiej. Konstytucje te mają podobną strukturę, regulują sprawy politycznych wolności i praw obywatelskich, a także zasady funkcjonowania demokracji i władz państwowych. Stwierdził: „Dobro wspólne polega na rozwoju człowieka i wspólnoty w dążeniu do doskonałości wedle powołania Bożego. Sens powołania Wspólnoty Trójmorza zasadza się w powyższym wyzwaniu. Jego struktury winny wspierać to dążenie, m.in. poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów zasadniczych”. 

Na zakończenie ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, Założyciel i Moderator Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi” przypomniał, że Ruch powstał 26 czerwca 2016 r. Obecnie należy zauważyć kryzys cywilizacyjny, a przecież Europa została zbudowana na kulturze greckiej, prawie rzymskim i Ewangelii Jezusa Chrystusa. Dzisiejsze prelekcje z jednej strony dotyczyły tematyki zasadniczej, gospodarczej, politycznej, ale z drugiej „zastanawiamy się co stanowi siłę Trójmorza” – podsumował Ksiądz Moderator.

Sesja „Wartości cywilizacyjne dla Trójmorza – o powrót do normalności” w ramach IV Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi” zatytułowanego „Wartości chrześcijańskie podstawą ładu międzynarodowego” odbywała się na Wigrach od 17 lipca 2020 r.

Opiekę medialną objęła Telewizja Polonia. Patronem medialnym są: Tygodnika Katolicki „Niedziela”, Martyria, Radio Białystok, Radio 5.

Organizatorami Kongresu na Wigrach są: Fundacja „Myśląc Ojczyzna”, Fundacja Wigry Pro, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach, Program „Niepodległa” na lata 2017-2022 oraz Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

     

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 15

W poprzednim tygodniu: 40

W tym miesiącu: 281

W poprzednim miesiącu: 205

Wszystkich: 21497

Zegar