AKTUALNOŚCI, strona 6:
Św. Jan Paweł II o swoim narodzie
Ks. Prof. Mirosław Kowalczyk (KUL)
Świętego Jana Pawła II (1978-2005) nazywamy najwybitniejszym z rodu Polaków. Zasługuje na ten tytuł z wielu powodów. Jednym z nich jest jego religijna i zarazem duchowa wizja narodu polskiego. Szczególną uwagę zwracają w tej tematyce jego homilie wygłoszone podczas pielgrzymki do Polski w dniach 2-10 czerwca 1979 r. Nacechowane są one wizją narodu wiernego Bogu i swojej tradycji chrześcijańskiej.
czytaj dalej... na temat: Św. Jan Paweł II o swoim narodzieGdy demokratyczni totalniacy atakują szkoły...
Marian Miszalski
Wczasach PRL, więc w „obozie krajów socjalistycznych” (oczywiście – nie dodawano, że w obozie, ale koncentracyjnym), propaganda komunistyczna wykorzystywała każde święto do upowszechniania „kolektywizmu” w kontrze do „indywidualizmu”. Kolektywizm obejmował nawet... dzieci, co wyrażało się w lansowanym z okazji każdego Dnia Dziecka haśle: „Wszystkie dzieci są nasze”. Miało to wydźwięk rzekomo humanitarny, bardzo altruistyczny: że niby wszyscy powinni troszczyć się o każde dziecko... Jakże inaczej, skoro „wszystkie dzieci są nasze”?... Za tym obłudnym, ale nośnym propagandowo hasłem kryła się wszakże nader wyraźna sugestia: dzieci nie są rodziców, ale są „nasze”. Nasze – więc konkretnie czyje?”
czytaj dalej... na temat: Gdy demokratyczni totalniacy atakują szkoły...Ogłoszenie
Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji
i Rozwoju Ekonomicznego
zaprasza na pokaz filmu
6 listopada o godz. 14.00
czytaj dalej... na temat: Ogłoszenie„Chrześcijańska myśl ekonomiczna” - prezentacja książki
„Chrześcijańska myśl ekonomiczna”
Książka Chrześcijańska Myśl Ekonomiczna jest swego rodzaju inauguracją „szkoły”
i kierunku myślenia ekonomicznego, którym Jan Michał Małek nadał nazwy: Chrześcijańska Myśl Ekonomiczna (ChME) i Chrześcijańska Szkoła Myśli Ekonomicznej (ChSME). Są one oparte na naukach
i wytycznych dla człowieka zawartych
w Piśmie Świętym i wynikającej z nich chrześcijańskiej wizji świata.
Chrześcijańska myśl ekonomiczna
Mikołaj Dueholm
Godność i prawa naturalne
Andrzej Stanisławski
czytaj dalej... na temat: Godność i prawa naturalneBeatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia
ks. prof. Mirosław Sitarz
12 września 2021 r. w 24. niedzielę zwykłą roku liturgicznego, w święto Imienia Maryi Panny, którą Bóg dał „narodowi polskiemu jako przedziwną pomoc i obronę”. W święto ustanowione na pamiątkę zwycięskiej bitwy, dokonanej przez sprzymierzone wojsko chrześcijańskie pod wodzą polskiego króla Jana Sobieskiego w 1683 r. nad Turkami pod Wiedniem, w której wyznawcy Jezusa Chrystusa obronili chrześcijaństwo w Europie przed islamem – dane nam było przeżyć z wielką chrześcijańską radością długo oczekiwany dzień wyniesienia do godności ołtarzy Matki Elżbiety Róży Czackiej i Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.
czytaj dalej... na temat: Beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa TysiącleciaOświadczenie Kolegium Rektorskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w związku z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego
W najbliższych dniach ponownie skoncentrujemy naszą uwagą na postaci kard. Stefana Wyszyńskiego, Wielkiego Kanclerza, absolwenta i wykładowcy naszego Uniwersytetu, którego przyszłość i rozwój były dla niego zawsze sprawą wielkiej wagi. Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia jest szczególnym wezwaniem do przypominania jego życiorysu i nauczania, które mogą być inspiracją także dla nas, współczesnych, w tym młodych ludzi. Jego niezłomność i bezkompromisowość w obronie chrześcijańskich wartości była czytelnym znakiem i nadzieją dla milionów Polaków żyjących w okowach zniewolenia, które brutalnie narzucał komunistyczny totalitaryzm. Kardynał Wyszyński pozostawał zawsze wierny Dekalogowi i Ewangelii bez względu na konsekwencje, włącznie z prześladowaniem przez komunistyczne władze wyrażonym m.in. w trzyletnim internowaniu.
czytaj dalej... na temat: Oświadczenie Kolegium Rektorskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w związku z beatyfikacją kard. Stefana WyszyńskiegoPODATKOWY POLSKI ŁAD
prof. Sebastian Skuza
W obszarze podatkowym Polski Ład można nazwać rewolucją, w pozytywnym sensie. Jego rozwiązania wpisują się zarówno w prospołeczną, jak i w progospodarczą politykę rządu prowadzoną od ponad 5 lat.
czytaj dalej... na temat: PODATKOWY POLSKI ŁADJak oceniać „Polski Ład” z perspektywy chrześcijańskiej i ekonomicznej?
Tomasz Cukiernik
Przy ocenie każdego prawa stanowionego przez władze, dobrze jest zastanowić się, czy dane prawo nie jest, lub nie będzie, w konflikcie z naturalnym porządkiem rzeczy, wytyczonym Prawem Bożym, do którego należy prawo człowieka do życia i własności. W wypadku takiej niezgodności dane prawo stanowione, jeśli wprowadzone w życie, będzie przynosić ludziom szkody – dlatego winno zostać odrzucone. Tej często politycznie niewygodnej prawdy nie wolno nam zatajać!
czytaj dalej... na temat: Jak oceniać „Polski Ład” z perspektywy chrześcijańskiej i ekonomicznej?