AKTUALNOŚCI, strona 2:
Więcej pieniądza mniej o nim wiedzy?
Marian Miszalski
Zmarł Jan Michał Małek
Zmarł Jan Michał Małek
Człowiek Wielkiego Serca
wspomagał przez lata wydawanie naszego dodatku „Europa Christi"
Autor książki pt. „Chrześcijańska myśl ekonomiczna”, który konsekwentnie ukazuje, że „prawo człowieka do życia i własności jest pochodzącym od Stwórcy prawem naturalnym, którego łamania zakazał On przykazaniami Dekalogu”
czytaj dalej... na temat: Zmarł Jan Michał MałekMiędzynarodowa Konferencja Naukowa „Wartości chrześcijańskie w społeczeństwie cyfrowym”
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wartości chrześcijańskie w społeczeństwie cyfrowym”
pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Lublin, KUL, 11 IV 2022
Zapraszamy także do śledzenia konferencji na kanałach YouTube Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II:
Relacja z sali CTW-113 - https://youtu.be/f9IwJrX7NT4
Relacja z sali CTW-114 - https://youtu.be/bg-WPDkeazE
Europo, quo vadis?
Ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz
Z ogromną radością prezentujemy 50. numer dodatku „Europa Christi”, wydawanego przez Fundację „Myśląc Ojczyzna”. Jej fundator – ks. inf. dr Ireneusz Skubiś powołał Ruch „Europa Christi”, którego celem jest, jak pisał w pierwszym numerze dodatku: „pobudzenie elit europejskich, zwłaszcza katolickich, by w sposób bardziej wyrazisty dostrzegały fakt, że Europa ma chrześcijańskie korzenie.
Ze smutkiem obserwujemy bowiem pewne zaślepienie Europejczyków, gdy chodzi o sprawy wiary i kultury chrześcijańskiej”. Na łamach dodatków do Katolickiego Tygodnika „Niedziela” od samego początku publikowane są teksty znakomitych autorów, którzy mają nam wiele do przekazania na temat Europy. Zamieszczane są m.ina. teksty wybitnych specjalistów w dziedzinie ekonomii, przysyłane przez pana Jana M. Małka, naszego donatora, autora książki pt. „Chrześcijańska myśl ekonomiczna”, który konsekwentnie ukazuje, że „prawo człowieka do życia i własności jest pochodzącym od Stwórcy prawem naturalnym, którego łamania zakazał On przykazaniami Dekalogu”.
TESTAMENT KSIĘDZA IDZIEGO
Ks. dr Filip Krauze
Są takie zobowiązania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wobec Boga i ojczyzny, których nie pokryje żadna subwencja ani dotacja. Tu nieodzowna okazuje się ofiarność naszych przyjaciół i dobrodziejów z Polski i spośród Polonii.
czytaj dalej... na temat: TESTAMENT KSIĘDZA IDZIEGOŚw. Tomasz z Akwinu tożsamości bytowej człowieka
Ks. dr hab. Tomasz Duma
Przypadająca 7. marca rocznica śmierci św. Tomasza z Akwinu jest okazją, aby pokrótce przypomnie jego istotną rolę w wykładni chrześcijańskiej wizji człowieka.
Mimo upływu długiego czasu, sformułowana przez niego koncepcja ludzkiej osoby nie tylko nie traci aktualności, ale co więcej, w obliczu propagowanego dzisiaj posthumanizmu czy transhumanizmu nabiera jeszcze większego znaczenia.
czytaj dalej... na temat: Św. Tomasz z Akwinu tożsamości bytowej człowiekaPATRON NA NASZE CZASY JACEK KRAWCZYK (1966-1991).
prof. dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap
Zaangażowanie chrześcijan w życie gospodarcze
Marian Miszalski
W dokumencie Kompendium Nauki Kościoła Katolickiego czytamy m.in. „(…) Zaangażowanie chrześcijan powinno też przejawiać się w wysiłku podejmowania refleksji, mającej na celu rozeznanie wśród aktualnych modeli rozwoju społeczno-ekonomicznego”.(akapit 563). A wcześniej czytamy: „Nauka społeczna (Kościoła) musi stanąć u podstaw intensywnej i stałej pracy formacyjnej, zwłaszcza tej, która skierowana jest do świeckich chrześcijan. Formacja ta musi mieć na uwadze ich zaangażowanie w życie społeczne: «to świeccy mają obowiązek przez śmiałe projekty i inicjatywy przepoić zmysłem chrześcijańskim nie tylko obyczaje i świadomość ludzi, ale również prawa i struktury społeczności świeckiej»”.(akapit 531)
czytaj dalej... na temat: Zaangażowanie chrześcijan w życie gospodarczeKRZESANIE „ISKRY”
Jan M. Małek
Niniejszy numer comiesięcznego dodatku „Europa Christi” do Tygodnika Katolickiego „Niedziela” jest 50., a więc stanowi wydanie jubileuszowe. Warto z tej okazji przypomnieć główną misję i cel, dla którego powstał Ruch „Europa Christi”, a mianowicie odnowienie i zdynamizowanie ducha chrześcijańskiego wśród wiernych, poczynając od tych w Polsce, z równoczesnym zwalczaniem i odrzuceniem wpływów ideologii antychrześcijańskich, do których w pierwszym rzędzie należy ideologia marksistowska.
czytaj dalej... na temat: KRZESANIE „ISKRY”Naprawianie świata zacznijmy od siebie samych
Marcin Janowski
Środowiska ideowej prawicy lubują się w rozważaniach o tym,
jak ważną rolę ma odegrać Polska w dziele odbudowy cywilizacji łacińskiej.
Jednak również nasza kondycja cywilizacyjna pozostawia bardzo wiele do życzenia.